Gippstar Logo 2014 dropshadow

The 55th Gippstar Annual Awards for 2014- 2015, was held on Wednesday 5th August 2015, hosted and sponsored by Federation Training “Waratah Restaurant”. The event was attended by over 80 people who celebrated the sporting achievements of athletes throughout Gippsland.  This year there was over 17 different sports ranging from Basketball, Futsal, Polocrosse, Skeet Shooting just to name a few, that represent the monthly award winners who received their trophies on the night. The “Club of the year”, “Team of the Year” and “Special Achievers Awards”, “Gippsland Champion Award” along with the overall “Open” and “Junior” Awards are located below with the appropriate headings.

For more information about this years ‘Gippstar’ Awards or to make a nomination please email the appropriate completed form to the Award coordinator at

gippstar@sportgippsland.org.au  

Guidelines for all Gippstar Award nominations (10 – 2014)

Gippstar Award Monthly Nomination Form (January 2016)

(Gippstar PDF Nomination can be provided upon request)

Special Achiever Awards

Team of the Year

Club of the year

Gippsland Sporting Champion Award


Mayor and award recipients from Latrobe Shire (1)
                                   

Mayor Michael Rossiter with award recipients from Latrobe City

East Gippsland Shire award recipients (1)

 East Gippsland athletes Abbey Murphy Shaw, Ben Burchell and George Lancaster

Mayor and award recipients from Wellington Shire (1)

 Mayor Darren McCubbin with athletes Greg Clavarino, Darcy Wade, Emily Marshall and Benjamin Lang

Hon Russell Northe and Ms Melina Bath with swimmers Emily Beecroft and Jordyn Cargill (2)

Hon Russell North, athletes Jordyn Cargill and Emily Beecroft with Melina Bath

 

Cr. Robert Newton

Mayor Robert Newton as South Gippsland athlete Mikaela Cornelissens’ name is announced.

(Mikaela was unable to attend on the night)

OPEN ANNUAL GIPPSTAR WINNERS

2016 – Emily Beecroft, Swimming

2015 – Samuel Beveridge, Triathlon

2014 – Eleanor Patterson, Athletics

2013– Daniel McConnell, Mountain Bike

2012 – Clinton Jee, Basketball

2011 – Ashley Delaney, Swimming

2010 – Tom Siinma, BMX

JUNIOR ANNUAL GIPPSTAR WINNERS

2016 – Darcie Morton, Biathlon

2015 – Emily Beecroft, Swimming

2014 – Maeve Coughlan, Judo

2013 – Aoife Coughlin, Judo

2012 – Damon Morton, XC Skiing & Biathlon

2011 – Aoife Coughlin, Judo

2010 – Lisa Phillips, Lawn Bowls & Alex Sheedy, Basketball

GIPPSTAR TEAMS AWARDS

2016 – Lowanna College U15 Boys Basketball Team

2015 – Gippsland Regional Croquet Association

2014 – Morwell Football Netball Club Senior Team

2013 – Alberton Football Netball Club Open Netball Team

2012 – Traralgon Swim Club’s 14 & under 50 metre Freestyle Team

2011 – Gippsland Knights under 17 Women’s Team

2010 – Lakes Entrance Surf Life Saving Club & ‘Mad Mother’ Masters Maffra Junior Fire Team

GIPPSTAR CLUB OF THE YEAR AWARDS

2016 -Joint winners, Bairnsdale Field & Game Inc and Latrobe Valley Volleyball Inc

2015 – Traralgon Swimming Club

2014 – Traralgon Harriers

2013 – Traralgon Judo Club

2012 – Twin City Archers

2011 – Traralgon Swimming Club

2010 – Gippsland Power

GIPPSTAR GIPPSLAND CHAMPIONS AWARDS

2016 –        –

2015 – Stephanie Barnett

2014 – Charlotte McShane, Triathlon

2013 – None

2012 – Will Tomlinson, Boxing

2011 – Belinda Snell, Basketball

2010 – Scott Pendlebury, AFL

GIPPSTAR SPECIAL ACHIEVERS

2016 –           –

2015 – John Morton & Elaine Hancock

2014 – Bruce Salisbury, Tim Cavanagh, David McCoy

2013 – Danny Anderson, Rick Gray, Daniel Sullivan

2012 – Janis Mackay, Robert Thompson, Jean Nielsen, Graeme Rankin

2011– Stephanie O’Brien, Darrell White, Lorraine Steel

2010 – Howard Williams, Jenny Mills, John Bryant

GIPPSTAR HALL OF FAME

2007 – Kevin Hogan, Maureen Beha, Terry Hunter, Carolyne Boothman, David Drane

2000 – Graeme Eddy

1997 – Tony Osler