Structure

The Gippsland Sports Academy is fortunate to have a small but extremely dedicated team providing outstanding service to all stakeholders.

Executive Officer – Jim Vivian

Finance / Administration Officer – Anita Pistrin

 

Board of Directors

A strong balance of community representatives proudly and selflessly commit their time to ensure the Gippsland Sports Academy continues to deliver the best level of service to aspiring Gippsland athletes.

Board Members

  • Mrs Diane Blackwood – Chair
  • Mrs Jacqueline Madden – Deputy Chair
  • Mr Howard Williams – Secretary
  • Mr Shane Paynter – Treasurer
  • Mr Robert Goldie
  • Mr Jamey Mullen
  • Mr Darrell White
  • Mr Daniel Poynton
  • Mrs Sandra Timmer-Arends

Coaching Staff

  • Golf – Richard Cooney
  • Swimming – Brian Ford (Coaching Coordinator), Dean Gooch (Head Coach), Leigh Nugent (Specialist Coach) Donna Rowand, Dylan Muir  (Assistant coaches)
  • Tennis – Matt Hicks
  • Volleyball – Luke Campbell (Head Coach), Brian Scott, Glenn Trembath (Assistant coaches)
  • Netball – Rachael Paterson (Head Coach), Judy Buhagiar, Katrina Hutchinson (Assistant coaches)
  • Clay Target Shooting – Russell & Lauryn Marks
  • Gymnastics –  Alistair Edgar, Sharyn Henderson, Robyn Dowse, Maree Miles, Miranda Wilson, Sue Sherritt (Coaches)

Service Providers

Physiotherapy – Latrobe Valley Physiotherapist & Gippsland Physiotherapist

  • Massage – Veronica Roberts
  • Nutrition & Hydration – Konsita Kuswara (Nutted Out Nutrition)
  • Physical Preparation Coaches – Sam Fenton (Swimming), Tom Wheeler  (All other programs)
  • Psychologist – David Williams, Lirit Janover

Sub Committees

  • Marketing – Jamey Mullen & Daniel Poynton
  • Finance – Di Blackwood, Jackie Madden, Darrell White & Shane Paynter
  • Program & Planning – Howard Williams, Sandra Timmer-Arends, Darrell White & Robert Goldie
  • Gippstar – Darrell White

Advisory Panel Allocations

  • Football – Shane Paynter
  • Golf – Robert Goldie & Jamey Mullen
  • Swimming – Jackie Madden
  • Tennis – Darrell White
  • Volleyball – Howard Williams
  • Netball – Sandra Timmer – Arends
  • Gymnastics – Daniel Poynton